Shopping Cart
Your Cart is Empty
Quantity:
Subtotal
Taxes
Shipping
Total
There was an error with PayPalClick here to try again
CelebrateThank you for your business!You should be receiving an order confirmation from Paypal shortly.Exit Shopping Cart

UK - Butterflies LTD non profit organisation                REGISTERED AT UK Register of Learning Providers

Registration number of Learning Providers in the UK (UKPRN) is 10066595

EUSS BLOG POLACY W BRADFORD

EUSS BLOG POLACY W BRADFORD

view:  full / summary

APLIKACJA EDU EXIT i APLIKOWNIE DO EU SETTLEMENT SCHEME

Posted by [email protected] on November 8, 2019 at 5:30 AM Comments comments (227)

Szanowni Państwo, 

dostajemy od Was wiele zapytań, które ostatnio się powtarzają. 

Zebrałyśmy kilka zapytań i udzieliłyśmy odpowiedzi.

''Jak pisze https/www.polishexpress.co.uk/uzytkownicy-iphonow-beda-mogli-od-pazdziernika-aplikowac-o-settled-status-poinformowalo-home-office

Home Office poinformowało, że od października użytkownicy iPhonów będą mogli składać za pomocą swojego sprzętu aplikacje o settled status.

Przez ponad pół roku aplikacja dotycząca statusu zasiedlenia nie była dostępna dla właścicieli telefonów Apple.

Ma to się zmienić w miesiącu, w którym planowany jest Brexit.

Od października imigranci z UE będą mogli aplikować o settled status za pomocą swoich iPhonów. Apple odblokuje NFC chip po 6 miesiącach zwłoki, w miesiącu, w którym przewidziany jest Brexit.

Po licznych skargach i fali krytyki w związku z niedziałającym na iPhonach systemem do aplikacji o settled i pre-settled status – imigranci z UE będą mogli wreszcie odetchnąć z ulgą. W październiku, miesiącu, w którym Wielka Brytania zamierza opuścić Unię Europejską, zostanie uruchomiona aplikacja na iPhone’ach umożliwiająca złożenie wniosku o status zasiedlenia.'' 


Wyjaśniamy: artykuł merytorycznie wprowadza czytelników mocno w błąd. To, o czym wspomina się w artykule, to jeden ze sposobów potwierdzenia tożsamości, który nie ma nic wspólnego z wypełnieniem aplikacji na Iphone. Wypełniłyśmy 324 aplikacje poprzez iPhone 6s używając 3 różnych sposobów do potwierdzenia tożsamości. 


W swojej pracy immigration officer, doktorantki prawa, która bada strategie 'local authorities' we wspieraniu imigrantów EU27/EEA/EFTA w składaniu aplikacji do EU Settlement Scheme spotykam się z dziwnymi mitami krążącymi wśród społeczności polskiej, które pragnę tu obalić z pełną odpowiedzialnością za tekts. 

Wyjaśniam proces korzystania z EU Settlement Scheme 

EU citizens and their family members who are living in the UK will enjoy ongoing rights . The deadline for applying will be 31 December 2020 . Before you apply for Settled Status you will be asked to provide your personal details like name, addresses, reference numbers such as national identity card, passport.

1-Proof of your identity

2-Proof of residence

3-Criminality check

Successful applicants will get an electronic letter with the decision of their status through an email.

Co oznacza, że proces składa się z 3 kroków 

1. Potwierdzenie tożsamości 

2. Potwierdzenie zamieszkania w UK

3. Potwierdzenie niekralności / karalności 


Krok nr 1 czyli powtwierdzenie tożsamości odbywa się 3 różnymi sposobami:

1. Skorzystanie z EU EXIT app, która od zeszłego tygodnia jest dostępna na iPhone 7 i nowsze wersje z oprogramowaniem iOS 13, Android z NFC min 6.0

2. Wysłanie dokumentu pocztą na adres wskazany po złożeniu aplikacji do EU Settlement Scheme na DOWOLNYM urządzeniu, które ma dostęp do Internetu 

3. Skorzystanie z Centrum skanowania dokumentów (może być płatne od 25f wzwyż;) - najbliższe w Halifax

Te 3 formy potwierdzenia tożsamości  nie mają nic wspólnego z samym wypełnieniem aplikacji - są powiązane, owszem, ale jak jak ktoś nie ma bimetrycznego dokumentu (stary dowód, paszport tymczasowy) wypełnia aplikację na DOWOLNYM laptopie, telefonie, androidzie, iPhone, który ma dostęp do Interntu wchodząc na link do aplikacji 

https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families/applying-for-settled-status

i wybiera opcję START NOW JEŚLI ktoś ma niebiometryczny dokument, wybiera opcję: 

Prove your identity 


Wtedy widzi: 


I wybiera właściwą opcję 


Jeśli ktoś potwierdził tożsamość poprzez aplikację EU EXIT to zaczyna proces aplikacji troszeczkę inaczej 

Można kontynuować poprzez linka z maila, który Home Office przysłała podczas potwierdzania tożsamości za pomocą EU EXIT app, albo skorzystać z linka poniżej bezpośrednio. 

https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families/applying-for-settled-status

I wybiera zamiast PROVE YOUR IDENTITY - LOG IN 


1. MIT 1 MOJA MAMA MA STARY DOWÓD i nie aplikuje 

Otóż, aplikacja a potwierdzenie tożsamości nie ma tu nic do rzeczy. Mama może zaaplikować do EU Settlement Scheme ze 'starym, niebiometrycznym dowodem osobistym, który nadal jest ważny'. Mama aplikuje do EU Settled Scheme i wybiera jedną z 3 form potwierdzenia tożsamości, a mianowicie, mama wysyła dokument pocztą (1 ze sposobów potwierdzenia tożsamości) 


2. Mogę od razu złożyć aplikację dla dziecka małoletniego, które nie pozostaje pod opieką Social Services, a rodzic nie ma brytyjskiego obywatelstwa  (inne przepisy)

Nie nie możesz, musisz najpierw otrzymać swoją decyzję, a potem złożyć nową osobą z osobnym numerem aplikację dla dziecka 


3. WOLĘ ZAPŁACIĆ BO TE DARMOWE SERWISY TO ŚCIEMA

Darmowe serwisy to nie ściema, Bradford Metropolitan District Council sfinansował działania kilku organizacji w Bradford, które mają lub zatrudnią Immigration Advisers, zatwierdzonych przez OISC (guru rejestracyjne immigration advisers), sprawdzonych wzdłuż i wszerz. Lista miejsc dostępna poniżej: 


https://www.bradford.gov.uk/your-community/brexit-and-the-settlement-scheme/access-support/

My także jesteśmy na tej liście 


4. KOLEGA MI ZROBIŁ I MI ZATWIERDZIŁ ZŁY STATUS. Jestem tu ponad 5 lat i powinnam dostać Settled a on mi zaaplikował o pre - settled 

PO PIERWSZE, i PO ostatnie!! Osoba, która nie ma uprawnień, nie ma numeru licencyjnego, nie ma OISC rejestracji: 

https://www.gov.uk/government/organisations/office-of-the-immigration-services-commissioner

NIE MA PRAWA DOTKNĄĆ WASZEJ APLIKACJI. 

Osoby, które nie są regulowane przepisami OISC łamią prawo wypełniając Waszą aplikację, gdyż w razie W, to WY poniesiecie odpowiedzialność karną jeśli informacje zostaną żle przedstawione, to Wy będziecie się tłumaczyć, bo kolega jak nieregulowany, nie poniesie żadnej odpowiedzialności i nie będzie mógł działać w Waszym imieniu. 

Podobnie ma się sytuacja, kiedy jacyś polscy PRZEDSIĘBIORCY, biorący drobne opłaty za aplikacje dostaną w swoje łapy Wasze dokumenty. NIE MOGĄ, nie mają PERSONAL INDEMNITY dla IMMIGRATION ADVISERS! JAK NIE MAJĄ NUMERU OISC, INSURANCE DLA OISC ADVISERS - ŁAMIĄ PRAWO ROBIĄC WASZE APLIKACJE! 


Wkrótce ciąg dalszy łamania mitów..

Uściski 

Ola & Karolina AKTUALNE INFORMACJE listopad 2019

Posted by [email protected] on November 7, 2019 at 9:55 AM Comments comments (643)

Szanowni Państwo, 


Na dzień dzisiejszy grupa EUSS Network Champions działająca pod patronatem Bradford Metropolitan District Council działa prężnie. Podczas spotkań grupy zastanawiamy się nad strategią wsparcia dla osób z krajów EU. Razem z Karoliną Dybałą, Dominiką Marcinkowską, Aleksandrą Marcinkowską, Dorotą Platą czuwamy nad tym, aby Polonia w Bradford była zabezpieczona nowym EU Settled Status. 

Poniżej informacje użyteczne ze strony GOV.UK w języku polskim 

Wskazówki dla obywateli Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii oraz członków ich rodzin składających wnioski w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli UE.

Home Office and UK Visas and Immigration

We wpisie znajdziecie Państwo następujące informacje: 

Przegląd

Kto powinien złożyć wniosek

Rodzaj przyznanego statusu

Wymogi dotyczące składania wniosku

Składanie wniosku w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli Unii Europejskiej

Osoby niebędące obywatelami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii

Osoby posiadające prawo stałego pobytu lub tzw. indefinite leave to enter or remain

Składanie wniosku dla swojego dziecka

Osoby, które kończą lub rozpoczynają pracę w innym kraju Unii Europejskiej

Po złożeniu wniosku

Przegląd

Obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii oraz członkowie ich rodzin będą mogli składać wnioski o pozostanie w Wielkiej Brytanii po 30 czerwca 2021 r. w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli UE. W przypadku pozytywnie rozpatrzonych wniosków zostanie przyznany status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej.

W skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego wchodzą kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia.

Niektóre osoby będą mogły pozostać w Wielkiej Brytanii bez konieczności składania wniosku - na przykład obywatele Irlandii oraz osoby posiadające tzw. indefinite leave to remain (zezwolenie na pobyt na czas nieokreślony).

Kiedy można złożyć wniosek

System osiedleńczy dla obywateli Unii Europejskiej został już uruchomiony. Osoby spełniające kryteria mogą już składać wnioski.

Termin składania wniosków to dzień 30 czerwca 2021 roku.

Otrzymany status może zależeć od daty złożenia wniosku.

Jeżeli Zjednoczone Królestwo opuści UE bez umowy

Aby być uprawnionym do złożenia wniosku należy mieszkać w Zjednoczonym Królestwie przed wyjściem z UE. Terminem składania wniosków będzie dzień 31 grudnia 2020 roku.

Opłaty

Składanie wniosków w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli UE jest bezpłatne .

Osoby, które dokonały opłaty składając wniosek w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli UE, otrzymają jej zwrot.

Kto powinien złożyć wniosek

Z kilkoma wyjątkami, wnioski powinni składać:

-obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii

-osoby niebędące obywatelami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, których członkowie rodzin są obywatela mi tych krajów

-W skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego wchodzą kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia.

W innych przypadkach wnioski muszą być składane, nawet przez osoby:

-urodzone w Wielkiej Brytanii, ale nieposiadające obywatelstwa brytyjskiego – w razie wątpliwości można sprawdzić czy posiada się obywatelstwo brytyjskie

-posiadające kartę stałego pobytu, czyli tzw. permanent residence

-będące członkami rodzin obywateli Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii, którzy nie muszą składać wniosków – w tym osoby pochodzące z Irlandii.

-będące obywatelami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii, których członek rodziny posiada obywatelstwo brytyjskie

Kto jeszcze może złożyć wniosek

-Osoby niebędące obywatelami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii również będą mogły składać wnioski, jeżeli:

-członek ich rodziny posiadający obywatelstwo Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii (z którym obecnie pozostają w separacji, lub który zmarł) mieszkał w Wielkiej Brytanii

-które są członkami rodziny obywatela brytyjskiego i mieszkające razem poza Wielką Brytanią w kraju EOG

-które są członkami rodziny obywatela brytyjskiego, który posiada również obywatelstwo UE, EOG lub Szwajcarii, i który mieszkał w Wielkiej Brytanii jako obywatel UE, EOG lub Szwajcarii przed uzyskaniem obywatelstwa brytyjskiego

-są głównym opiekunem obywatela Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii

-są dzieckiem obywatela Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, który mieszkał i pracował w Wielkiej Brytanii lub głównym opiekunem dziecka

Należy zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi składania wniosków przez osoby niebędące obywatelami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii.

Osoby, które nie muszą składać wniosków

Wniosków nie muszą składać osoby posiadające:

-tzw. indefinite leave to enter the UK

-tzw. indefinite leave to remain in the UK

-obywatelstwo Wielkiej Brytanii lub Irlandii (w tym obywatelstwo podwójne)

Obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii przed jej przystąpieniem do UE

-Osoby te muszą składać wnioski, jeśli nie posiadają tzw. indefinite leave to remain.

-Osoby posiadające tzw. indefinite leave to remain, mają zwykle potwierdzającą ten fakt pieczątkę w paszporcie lub pismo z brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (ang. Home Office).

-Osoby pracujące w Wielkiej Brytanii, które nie mieszkają na jej terenie („pracownicy przygraniczni”)

-Pracownicy przygraniczni nie muszą składać wniosków w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli Unii Europejskiej.

Należy zapoznać się ze wskazówkami dla pracowników przygranicznych w celu sprawdzenia:

-czy danej osobie przysługuje status pracownika przygranicznego

-jakie prawa będą jej przysługiwać

-co powinni zrobić członkowie jej rodziny, aby pozostać w Wielkiej Brytanii

Osoby zwolnione z kontroli imigracyjnej

-Nie mogą składać wniosków w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli Unii Europejskiej. Osoby zwolnione z kontroli imigracyjnej nie muszą podejmować żadnych działań, aby pozostać w Wielkiej Brytanii.

O zwolnieniu z kontroli imigracyjnej informowani są między innymi:

-dyplomaci zagraniczni oddelegowani do Wielkiej Brytanii

-członkowie NATO

Po upływie okresu zwolnienia, na przykład z powodu zmiany pracy, konieczne będzie złożenie wniosku w ciągu 90 dni. Wnioski można będzie składać przed ostatecznym terminem przypadającym na 30 czerwca 2021 r., pod warunkiem zamieszkiwania na terenie Wielkiej Brytanii przed 31 grudnia 2020 r.

Rodzaj przyznanego statusu

Prawa i status obywateli Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii zamieszkałych na terenie Wielkiej Brytanii nie ulegną zmianie do 30 czerwca 2021 r., jeżeli Wielka Brytania wystąpi z UE na podstawie umowy.

W skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego wchodzą kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia.

Osoby, których wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli UE, będą mogły w dalszym ciągu żyć i pracować w Wielkiej Brytanii po 30 czerwca 2021 r.

Zostanie im przyznany jeden z dwóch statusów:

status osoby osiedlonej lub

tymczasowy status osoby osiedlonej

Nie będzie można dokonać wyboru wnioskowanego statusu. Będzie on zależeć od długości okresu zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii w chwili składania wniosku. Posiadane prawa będą zależeć od uzyskanego statusu.

Status osoby osiedlonej

Status osoby osiedlonej nadawany jest zazwyczaj osobom, które:

-zamieszkały w Wielkiej Brytanii przed dniem 31 grudnia 2020 r. (lub przed datą opuszczenia UE przez Wielką Brytanię bez umowy)

-mieszkały w Wielkiej Brytanii przez ciągły okres 5 lat (określany mianem ,,nieprzerwanego pobytu”)

-Pięć lat nieprzerwanego pobytu oznacza, że pobyt przez 5 lat z rzędu w Wielkiej Brytanii, na Wyspach Normandzkich lub na Wyspie Man, trwał przez co najmniej 6 miesięcy w każdym okresie 12 miesięcy.

Wyjątek stanowi:

-jeden okres nieobecności z ważnego powodu nieprzekraczający 12 miesięcy (na przykład urodzenie dziecka, poważna choroba, szkolenie zawodowe lub oddelegowanie do pracy za granicą)

-obowiązkowa służba wojskowa dowolnej długości

-czas spędzony poza granicami w charakterze urzędnika państwowego lub członka rodziny urzędnika państwowego

-czas spędzony poza granicami w ramach służby w siłach zbrojnych lub jako członek rodziny osoby odbywającej służbę w siłach zbrojnych

-Posiadając status osoby osiedlonej, można będzie przebywać na terenie Wielkiej Brytanii bez ograniczeń. Osoby uprawnione będą mogły również wnioskować o obywatelstwo brytyjskie.

Tymczasowy status osoby osiedlonej

-Osoby nie mające 5 lat nieprzerwanego pobytu w momencie składania wniosku , zazwyczaj otrzymają tymczasowy status osoby osiedlonej. W takim przypadku rozpoczęcie pobytu w Wielkiej Brytanii obowiązkowo powinno rozpocząć się przed dniem 31 grudnia 2020 r. (lub przed datą opuszczenia UE przez Wielką Brytanię bez umowy).

-Następnie można złożyć wniosek o zmianę na status osoby osiedlonej, po upływie 5 lat nieprzerwanego pobytu.

-Jeżeli okres ciągłego 5-letniego pobytu będzie upływać przed 30 grudnia 2020 r., ze złożeniem wniosku można zaczekać do jego zakończenia. Oznacza to, że w razie pozytywnego rozpatrzenia wniosku, zostanie przyznany status osoby osiedlonej bez konieczności wcześniejszego wnioskowania o status tymczasowy.

-Od daty uzyskania tymczasowego statusu osoby osiedlonej można będzie pozostać w Wielkiej Brytanii przez okres kolejnych 5 lat.

Prawa przysługujące w ramach statusu osoby osiedlonej oraz tymczasowego statusu osoby osiedlonej

W ramach przyznanych statusów można będzie:

-pracować w Wielkiej Brytanii

-korzystać z opieki publicznej służby zdrowia (ang. NHS)

-podejmować naukę lub kontynuować studia

-korzystać z funduszy publicznych, takich jak zasiłki i świadczenia emerytalne, po spełnieniu określonych wymogów

-podróżować do i z Wielkiej Brytanii

Pobyt poza Wielką Brytanią

-Osoby, które mają status osoby osiedlonej mogą spędzić nawet 5 lat z rzędu poza Wielką Brytanią, nie tracąc swojego statusu.

-Obywatele Szwajcarii i ich rodzina mogą spędzić nawet do 4 lat z rzędu poza Wielką Brytanią nie tracąc statusu osoby osiedlonej.

-Osoby posiadające status tymczasowy będą mogły spędzić nieprzerwanie do 2 lat poza granicami Wielkiej Brytanii, nie tracąc swojego statusu. Aby uzyskać status osoby osiedlonej, konieczne będzie utrzymanie ciągłego pobytu.

-Urodzenie dziecka po złożeniu wniosku

-Po otrzymaniu statusu osoby osiedlonej przez rodzica, dzieci urodzone podczas jego zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii automatycznie nabędą obywatelstwo brytyjskie.

-Po otrzymaniu statusu tymczasowego przez rodzica, dzieci urodzone w Wielkiej Brytanii nabędą automatycznie prawo do statusu tymczasowego. Dzieci nabywają obywatelstwo brytyjskie, jeśli są do tego uprawnione poprzez swojego rodzica.

Sprowadzenie członków rodziny do Wielkiej Brytanii

-Bliscy członkowie rodziny mogą dołączyć do osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii przed dniem 31 grudnia 2020 r. (lub do dnia 31 grudnia 2025 r. w przypadku obywateli Szwajcarii). Będą oni musieli złożyć wniosek w ramach Systemu osiedleńczego dla obywateli UE (ang. EU Settlement Scheme po przybyciu do Wielkiej Brytanii.

-Nadal może istnieć sposobność sprowadzenia członków rodziny po dniu 31 grudnia 2020 roku. Będzie to zależało od miejsca pochodzenia, daty rozpoczęcia relacji z członkiem rodziny i od tego, czy Wielka Brytania wystąpi z UE z lub bez umowy.

-W przypadku braku możliwości sprowadzenia członka rodziny w ramach Systemu osiedleńczego dla obywateli UE, osoby te będą mogły nadal przyjechać do Wielkiej w inny sposób, na przykład na wizie rodzinnej.

Jeżeli Wielka Brytania opuści UE z porozumieniem

-W przypadku obywateli kraju Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu lub Norwegii, będą oni mogli sprowadzić bliskich członków rodziny do Wielkiej Brytanii po 31 grudnia 2020 r., jeżeli obydwa z poniższych warunków są spełnione:

-relacja z członkiem rodziny rozpoczęła się przed dniem 31 grudnia 2020 r.

-relacja nadal istnieje w momencie złożenia wniosku członka rodziny o dołączenie do osoby przebywającej w Wielkiej Brytanii

Obywatele Szwajcarii będą mogli sprowadzić bliskich członków rodziny do Wielkiej Brytanii po dniu 31 grudnia 2025 r., jeżeli obydwa z poniższych warunków są spełnione:

-relacja z członkiem rodziny rozpoczęła się przed dniem 31 grudnia 2025 r.

-relacja nadal istnieje w momencie złożenia wniosku członka rodziny o dołączenie do osoby przebywającej w Wielkiej Brytanii

Jeżeli Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia

-W przypadku obywateli UE, ostateczny termin przybycia członków bliskiej rodziny do Wielkiej Brytanii to 29 marca 2022 roku. Mogą oni być sprowadzeni do Wielkiej Brytanii, wyłącznie jeśli:

-relacja z członkiem rodziny rozpoczęła się przed dniem 31 grudnia 2020 r.

-relacja nadal istnieje w momencie złożenia wniosku członka rodziny o dołączenie do osoby przebywającej w Wielkiej Brytanii

Obywatele Islandii, Liechtensteinu, Norwegii lub Szwajcarii będą mogli sprowadzić bliskich członków rodziny do Wielkiej Brytanii jeżeli spełnione zostaną następujące warunki:

-relacja z członkiem rodziny rozpoczęła się przed opuszczeniem UE przez Wielką Brytanię

-relacja nadal istnieje w momencie złożenia wniosku członka rodziny o dołączenie do osoby przebywającej w Wielkiej Brytanii

Wymogi dotyczące składania wniosku

Składając wniosek, należy posiadać dokument potwierdzający:

-tożsamość

-zamieszkanie w Wielkiej Brytanii, o ile nie jest posiadana karta stałego pobytu lub tzw. indefinite leave to remain/enter.

Dokument potwierdzający tożsamość

-Potrzebny jest ważny paszport lub dowód osobisty. Potrzebna jest również cyfrowa fotografia twarzy.

-Osoby niebędące obywatelami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii mogą wykorzystać:

ważny paszport lub

-biometryczną kartę pobytu lub

-biometryczne zezwolenie na pobyt

W przypadku braku wyżej wymienionych, może istnieć sposobność przedstawienia innych dokumentów w pewnych sytuacjach. Należy skontaktować się z Centrum Pomocy Systemu osiedleńczego dla obywateli UE (ang. EU Settlement Resolution Center) w przypadku braku dokumentu tożsamości.

W momencie składania wniosku , można:

-zeskanować dokument i wgrać zdjęcie za pomocą aplikacji na telefon Android ,,Wyjście z UE: Kontrola dokumentu tożsamości” (ang. EU Exit: ID Document Check)

-lub wysłać dokument pocztą i wgrać zdjęcie za pomocą aplikacji internetowej (można zrobić to samemu)

Skanowanie dokumentu

-Można używać ,,Wyjście z UE: Kontrola dokumentu tożsamości” (ang. EU Exit: ID Document Check) aplikacji na telefon Android do skanowania dokumentu, jeżeli jest się w posiadaniu jednego z następujących:

-ważnego paszportu lub dowodu osobistego UE, EOG lub Szwajcarii, jeśli jest to dokument biometryczny

-wydanej w Wielkiej Brytanii biometrycznej karty pobytu

-W przeciwnym razie należy wysłać dokumenty pocztą.

-Można skorzystać z cudzego telefonu z systemem Android, aby potwierdzić swoją tożsamość. Można również udać się do jednej z organizacji oferujących skanowanie dokumentu. Wymagane jest wówczas umówienie spotkania i może być wymagane uiszczenie opłaty.

Aplikacja „Wyjście z UE: Kontrola dokumentu tożsamości” jest dostępna dla telefonu typu iPhone 7+ wzwyż 

Wysłanie dokumentu pocztą

-Należy wysłać dokument pocztą, jeśli jest się w posiadaniu:

-paszportu, który nie jest paszportem UE lub paszportu EOG

-biometrycznego pozwolenia na pobyt

-nie-biometrycznego dowodu osobistego

-W przypadku posiadania innego dokumentu tożsamości, można wysłać go pocztą, jeżeli nie można skorzystać z aplikacji „Wyjście z UE: Kontrola dokumentu tożsamości”

-Dokument zostanie otrzymany z powrotem zaraz po zeskanowaniu. Może to być przed otrzymaniem decyzji.

Dokument potwierdzający pobyt ciągły

-Aby uzyskać status osoby osiedlonej, zazwyczaj konieczne jest zamieszkanie na terenie Wielkiej Brytanii, Wysp Normandzkich lub Wyspy Man przez co najmniej 6 miesięcy w okresie 12 miesięcy w ciągu 5 lat. Podczas składania wniosku konieczne będzie przedstawienie odpowiedniego dowodu.

-Osoby niezamieszkałe na terenie Wielkiej Brytanii nieprzerwanie przez okres 5 lat mogą być uprawnione do ubiegania się o status tymczasowy.

-Aby umożliwić zautomatyzowane sprawdzenie pobytu w oparciu o rejestry podatkowe oraz określone świadczenia można podać numer ubezpieczenia społecznego.

-Jeśli kontrola się powiedzie, dostarczenie dalszych dokumentów w celu potwierdzenia pobytu nie będzie wymagane. Dokumenty będą wymagane jedynie w przypadku pobytu przez 5 lat z rzędu, ale bez wystarczającej ilości danych, aby to potwierdzić.

-Wnioskodawca zostanie poinformowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (ang. The Home Office) natychmiast po złożeniu wniosku o tym, czy należy dostarczyć dodatkowe dokumenty. Należy przesłać zdjęcia lub skany dokumentów za pośrednictwem internetowego formularza wniosku, zamiast wysyłać je pocztą.

-Należy zapoznać się z listą dokumentów jakie można będzie przedstawić brytyjskiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych na wypadek konieczności przedstawienia dodatkowych dowodów.

Osoby skazane w sprawach karnych

-Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych będzie sprawdzać, czy osoby, które ukończyły 18 lat, nie popełniły poważnych lub wielokrotnych przestępstw i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa.

-Należy zadeklarować wyroki skazujące, widniejące w rejestrze skazanych w Wielkiej Brytanii, jak i za granicą.

Nie trzeba deklarować wymienionych poniżej:

-wyroków skazujących, które nie muszą być ujawnione (,skazanie zatarte’)

-ostrzeżeń („pouczeń)

-alternatyw oskarżenia, np. kary za przekroczenie dozwolonej prędkości

Bazy danych przestępczości w Wielkiej Brytanii zostaną sprawdzone.

Osoby skazane za drobne przestępstwa mają prawo do otrzymania statusu osoby osiedlonej lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej.

Status osoby osiedlonej oraz status tymczasowy można będzie uzyskać nawet w razie posiadania innych wyroków skazujących. Każdy taki przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

W przypadku osób, które odbyły karę pozbawienia wolności, wymagany będzie 5-letni okres ciągłego zamieszkania, licząc od dnia zwolnienia z zakładu karnego, zanim będą one mogły ubiegać się o status osoby osiedlonej.

Osoby niebędące obywatelami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii

Osoby te będą musiały przedstawić dowód pozostawania w związku z członkiem rodziny z Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii.

W skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego wchodzą kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia.

Składanie wniosku w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli Unii Europejskiej

System został uruchomiony. Osoby uprawnione mogą już składać wnioski.

Można również podjąć decyzję o późniejszym złożeniu wniosku, w zależności od okoliczności.

Ostatecznym terminem składania wniosków będzie dzień 30 czerwca 2021 roku r., lub 31 grudnia 2020 r. jeśli Wielka Brytania opuści UE bez umowy.

Wnioski można składać przy użyciu dowolnego urządzenia, np. laptopa, urządzenia z systemem Android i telefonu typu iPhone.

Sprawdzenie tego, co jest niezbędne przed aplikacją.

Rozpocznij teraz

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych będzie wykorzystywać dane osobowe, aby zdecydować o wydaniu decyzji. Można sprawdzić jak Ministerstwo będzie przetwarzało dane osobowe pod adresem.

Kontynuowanie aplikacji

W przypadku rozpoczętego wniosku, można nadal kontynuować składanie wniosku.

Osoby, które nie mogą korzystać z tej usługi

Z usługi internetowej w ramach Systemu nie mogą korzystać osoby, które nie są obywatelami UE, EOG lub Szwajcarii, i które składają wniosek, jako:

członek rodziny obywatela brytyjskiego, który mieszkał w Szwajcarii lub kraju UE lub EOG, który nie jest Wielką Brytanią

członek rodziny obywatela brytyjskiego, który posiada również obywatelstwo UE, EOG lub Szwajcarii, i który mieszkał w Wielkiej Brytanii jako obywatel UE, EOG lub Szwajcarii przed uzyskaniem obywatelstwa brytyjskiego

główny opiekun obywatela brytyjskiego, UE, EOG lub Szwajcarii

dziecko obywatela UE, EOG lub Szwajcarii, który kiedyś mieszkał i pracował w Wielkiej Brytanii, które dalej pozostaje w edukacji - albo w przypadku głównego opiekuna dziecka

Należy zadzwonić do Centrum Pomocy Systemu osiedleńczego dla obywateli UE (ang. EU Settlement Resolution Center), aby dowiedzieć się jak złożyć wniosek. Przed wysłaniem formularza , zostanie zadane Państwu kilka pytań przez telefon.

Opłaty

Składanie wniosków w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli UE jest wolne od opłat.

Osoby, które dokonały opłaty składając wniosek w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli UE, otrzymają jej zwrot.

Uzyskiwanie pomocy

Pomoc przy składaniu wniosku można uzyskać telefonicznie oraz elektronicznie. Numery telefonów są różne, w zależności od tego, czy należą do samorządu lokalnego, czy innej organizacji pomagającej w składaniu wniosków.

Osoby przebywające na terenie Wielkiej Brytanii

Tel.: 0300 123 7379

Od pon. do pt. (z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy), w godz. od 8:00 do 20:00

Sobota i niedziela, w godz. od 9:30 do 16:30

Należy sprawdzić opłaty za połączenia telefoniczne

Osoby pozostające poza granicami Wielkiej Brytanii

Tel.: +44 (0)203 080 0010

Od pon. do pt. (z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy), w godz. od 8:00 do 20:00

Sobota i niedziela, w godz. od 9:30 do 16:30

Członkowie organizacji pomagającej w składaniu wniosków

Tel.: 0300 790 0566

Od pon. do pt. (z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy), w godz. od 8:00 do 20:00

Sobota i niedziela, w godz. od 9:30 do 16:30

Należy sprawdzić opłaty za połączenia telefoniczne

Wykorzystanie formularza kontaktowego systemu osiedleńczego dla obywateli Unii Europejskiej w celu elektronicznego uzyskania pomocy.

Pomoc można uzyskać przez telefon, jeżeli będzie konieczna przy wypełnianiu elektronicznego wniosku.

Osoby niebędące obywatelami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii

Wnioski będą mogły składać również osoby:

-będące członkami rodziny obywatela Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii

-będące członkami rodziny obywatela Wielkiej Brytanii, zamieszkałe wspólnie z nim poza Wielką Brytanią w kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego

-będące członkami rodziny osoby posiadającej obywatelstwo brytyjskie, która posiada również obywatelstwo Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii i mieszkała na terenie Wielkiej Brytanii przed uzyskaniem obywatelstwa brytyjskiego

-które miały w przeszłości członka rodziny posiadającego obywatelstwo Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii zamieszkałego w Wielkiej Brytanii

-będące głównym opiekunem obywatela Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii

-będące dzieckiem obywatela Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, który mieszkał i pracował w Wielkiej Brytanii lub -głównym opiekunem dziecka

W skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego wchodzą kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia.

-Osoby będące członkiem rodziny obywatela Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii

-Wnioski będą mogły składać osoby pozostające w związku z obywatelami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii jako ich małżonkowie, partnerzy życiowi tej samej płci lub partnerzy pozostający w wolnym związku.

-Wnioski mogą być również składane przez osoby spokrewnione z obywatelami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, ich współmałżonkami lub partnerami życiowymi tej samej płci jako:

-dzieci, wnuczęta lub prawnuczęta poniżej 21. roku życia

-pozostające na ich utrzymaniu dzieci powyżej 21. roku życia

-pozostający na ich utrzymaniu rodzice, dziadkowie lub pradziadkowie

-pozostający na ich utrzymaniu krewni

-Wnioski będą zwykle musieli składać członkowie rodzin będących obywatelami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii.

-Członkowie rodzin obywateli Irlandii mogą składać wnioski, chociaż nie jest to konieczne.

-Osoby uprawnione, będące członkami rodzin obywateli Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii mogą składać wnioski elektronicznie.

-Osoby, których członek rodziny jest obywatelem brytyjskim (tzw. wnioski „Surindera Singh’a”]

-Do złożenia wniosku mogą być uprawnione osoby, które mieszkały z członkiem rodziny poza Wielką Brytanią na terenie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii oraz:

-pozostają z nim w związku małżeńskim lub partnerskim

-nie ukończyły 21. roku życia i są jego dzieckiem lub wnukiem/wnuczką

-ukończyły 21. rok życia i są pozostającym na jego utrzymaniu dzieckiem lub wnukiem/wnuczką

-są pozostającym na jego utrzymaniu rodzicem lub dziadkiem/babcią

Zamieszkiwany wcześniej wspólnie kraj, musiał być dla Państwa głównym miejscem zamieszkania. Brytyjski członek rodziny powinien też był pracować, studiować lub być osobą samowystarczalną podczas swojego pobytu w tym kraju.

Nie można korzystać ze składania wniosku przez Internet, jeśli jest to podstawa kwalifikowania się do systemu. Należy zadzwonić do Centrum Pomocy Systemu osiedleńczego dla obywateli UE (ang. EU Settlement Resolution Center), aby dowiedzieć się jak złożyć wniosek. Przed wysłaniem formularza , zostanie zadane Państwu kilka pytań przez telefon.

Osoby, które miały w przeszłości członka rodziny posiadającego obywatelstwo Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii zamieszkałego w Wielkiej Brytanii

Osoby, które miały w przeszłości członka rodziny zamieszkałego w Wielkiej Brytanii mogą być uprawnione do złożenia wniosku. Nazywane jest to „zachowanym prawem pobytu”.

Osoby uprawnione z tytułu zachowanego prawa pobytu mogą składać wnioski elektronicznie.

Osoby uczące się w Wielkiej Brytanii

Wnioski mogą być składane przez osoby uczące się w Wielkiej Brytanii oraz spełniające jeden z poniższych warunków:

są dzieckiem obywatela Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, który wyjechał z Wielkiej Brytanii lub zmarł

jeden z rodziców pozostaje w związku małżeńskim lub partnerskim z obywatelem Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, który wyjechał z Wielkiej Brytanii lub zmarł

jeden z rodziców pozostawał uprzednio w związku małżeńskim lub partnerskim z obywatelem Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, który wyjechał z Wielkiej Brytanii lub zmarł

Zakwalifikowanie się na podstawie takich okoliczności oznacza, że rodzic również jest uprawniony do złożenia wniosku, o ile posiada prawo do sprawowania opieki.

W razie śmierci członka rodziny

Wnioski mogą być również składane przez osoby, których członek rodziny zmarł, o ile mieszkały one nieprzerwanie na terenie Wielkiej Brytanii jako członkowie jego rodziny przez co najmniej rok przed zgonem.

Osoby które pozostawały w związku małżeńskim lub partnerskim w przeszłości

Wnioski mogą być również składane przez osoby będące w związku małżeńskim lub partnerskim z obywatelem Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, który zakończył się rozwodem, unieważnieniem lub rozwiązaniem podczas ich zamieszkania w Wielkiej Brytanii.

Spełniony musi być również jeden z następujących warunków:

związek małżeński lub partnerski trwał co najmniej 3 lata, a obydwie osoby mieszkały w tym czasie w Wielkiej Brytanii przez co najmniej jeden rok

posiadane jest prawo do sprawowania opieki nad dzieckiem obywatela Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii

posiadane jest prawo dostępu do dziecka obywatela Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii w przypadku dziecka, które nie ukończyło 18. roku życia

posiadanie jest prawo do pobytu w Wielkiej Brytanii przysługujące ofiarom przemocy domowej stosowanej wobec nich w związku małżeńskim lub partnerskim

Osoby będące „głównym opiekunem” obywatela Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii

Wnioski mogą być składane przez osoby będące „głównym opiekunem” obywatela Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii zamieszkałego w Wielkiej Brytanii. W takim przypadku wnioski mogą być również składane przez dzieci opiekuna pozostające na jego utrzymaniu.

Aby pełnić rolę głównego opiekuna należy:

-sprawować codzienną opiekę, w tym podejmować decyzje dotyczące edukacji, zdrowia i finansów oraz

-być członkiem rodziny lub opiekunem prawnym

-Można dzielić te obowiązki z inną osobą.

-Nie można korzystać ze składania wniosku przez Internet, jeśli jest to podstawa kwalifikowania się do systemu. Należy zadzwonić do Centrum Pomocy Systemu osiedleńczego dla obywateli UE (ang. EU Settlement Resolution Center), aby dowiedzieć się jak złożyć aplikację. Przed wysłaniem formularza , zostanie zadane Państwu kilka pytań przez telefon.

Główny opiekun osoby dorosłej

-Wnioski mogą być składane przez głównych opiekunów pozostającej na ich utrzymaniu osoby dorosłej będącej obywatelem brytyjskim.

Główny opiekun dziecka

-Wnioski mogą być składane przez głównych opiekunów dziecka posiadającego obywatelstwo Wielkiej Brytanii lub dziecka posiadającego obywatelstwo Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, jeżeli pozostaje ono na ich utrzymaniu

-Wnioski mogą być składane przez głównych opiekunów dziecka posiadającego obywatelstwo Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, które:

-uczy się w Wielkiej Brytanii

-ma rodzica posiadającego obywatelstwo Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, który pracuje w Wielkiej Brytanii w czasie, kiedy mieszka w niej dziecko

-ma rodzica posiadającego obywatelstwo Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, który mieszka w Wielkiej Brytanii w czasie nauki dziecka

-ma rodzica posiadającego obywatelstwo Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, który przestał pracować w Wielkiej Brytanii lub wyjechał z niej

Co należy przedstawić, składając wniosek

Podczas składania wniosku konieczne będzie przedstawienie dowodu potwierdzającego pozostawanie w związku z członkiem rodziny obywatela Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii – na przykład świadectwa urodzenia, aktu małżeństwa, świadectwa zawarcia związku partnerskiego lub karty pobytu. Można je zeskanować i dostarczyć z elektronicznym formularzem wniosku.

Składając wniosek przed złożeniem wniosku przez członka swojej rodziny, konieczne będzie również przedstawienie dokumentów potwierdzających jego tożsamość oraz miejsce zamieszkania.

Osoby posiadające kartę stałego pobytu w Wielkiej Brytanii nie muszą przedstawiać żadnych dowodów.

Osoby nieposiadające biometrycznej karty pobytu powinny umówić się na spotkanie z pracownikiem brytyjskiego biura ds. składania wniosków w sprawie wiz i bywatelstwa brytyjskiego UK Visa and Citizenship Application Services - UKVCAS) w celu przedstawienia swoich danych biometrycznych (odcisków palców i zdjęcia lub wyłącznie zdjęcia w przypadku dzieci poniżej 5. roku życia).

Kiedy konieczne jest przedstawienie dodatkowych dowodów

W niektórych przypadkach konieczne będzie przedstawienie takich samych dokumentów jak przy składaniu wniosku o kartę pobytu.

Należy sprawdzić jakie dokumenty powinny zostać przedstawione wraz z wnioskiem o kartę pobytu, jeżeli:

członkiem rodziny osoby składającej wniosek jest obywatel brytyjski, z którym mieszka ona na terenie Szwajcarii lub kraju wchodzącego w skład Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który nie jest Wielką Brytanią - tzw. wniosek „Surindera Singh’a”

członkiem rodziny osoby składającej wniosek jest zarówno obywatel brytyjski jak i obywatel Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcariizamieszkały w Wielkiej Brytanii przed uzyskaniem obywatelstwa brytyjskiego

członkiem rodziny osoby składającej wniosek był w przeszłości obywatel brytyjski jak i obywatel Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii zamieszkały w Wielkiej Brytanii - tzw. wniosek „zachowania prawa pobytu”

osoba składająca wniosek jest głównym opiekunem obywatela Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii

osoba składająca wniosek jest dzieckiem obywatela Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, który w przeszłości pracował i mieszkał w Wielkiej Brytanii lub jego głównym opiekunem

Kiedy należy złożyć wniosek

System osiedleńczy dla obywateli Unii Europejskiej został już uruchomiony. Ostatecznym terminem składania wniosków będzie 30 czerwca 2021 r., z wyjątkiem kilku przypadków.

Decyzja zostanie najprawdopodobniej podjęta szybciej, jeżeli wniosek zostanie złożony wraz z wnioskiem członka rodziny lub po złożeniu przez niego wniosku.

Składając wniosek, członek rodziny otrzyma jego numer. Można go wykorzystać do „połączenia” swojego wniosku z jego wnioskiem, aby zostały rozpatrzone wspólnie.

Osoby będące głównym opiekunem obywatela Wielkiej Brytanii

Mogą składać wnioski od 1 maja 2019 r.

Członkowie rodzin zmarłych obywateli Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii

Istnieje możliwość uzyskania statusu osoby osiedlonej przed upływem pięcioletniego okresu zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii.

W chwili śmierci członek rodziny musi być zatrudniony lub samozatrudniony na terenie Wielkiej Brytanii, Wysp Normandzkich lub Wyspy Man. Osoba składająca wniosek musi mieszkać razem z nim przed jego śmiercią. Musi zostać również spełniony jeden z następujących warunków:

osoba składająca wniosek musi mieszkać nieprzerwanie na terenie Wielkiej Brytanii, Wysp Normandzkich lub Wyspy Man przez co najmniej 2 lata przed śmiercią członka rodziny lub

śmierć następuje w wyniku wypadku w pracy lub choroby zawodowej

Osoba zamieszkała za granicą i będąca członkiem rodziny obywatela Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii mieszkającego w Wielkiej Brytanii

W razie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy osoby niezamieszkałe w Wielkiej Brytanii przed 31 grudnia 2020 r., będą mogły wnioskować o dołączenie do członka swojej rodziny po tym terminie, o ile zostaną spełnione następujące wymogi:

członek rodziny posiada status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej

związek rozpoczął się przed 31 grudnia 2020 r.

z członkiem rodziny łączą je bliskie relacje - jest to współmałżonek/współmałżonka, partner/partnerka życiowa tej samej płci, partner/partnerka pozostająca w wolnym związku, pozostające na utrzymaniu dziecko lub wnuk/wnuczka, pozostający na utrzymaniu rodzic lub dziadek.

Jeżeli Zjednoczone Królestwo opuści Unię Europejską bez porozumienia, wówczas ostateczny termin dołączenia do członka rodziny w Wielkiej Brytanii to 29 marca 2022 roku.

Osoby posiadające prawo stałego pobytu lub tzw. indefinite leave to enter or remain

Procedura składania wniosków w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli Unii Europejskiej jest inna dla osób posiadających kartę stałego pobytu lub tzw. indefinite leave to enter or remain.

Osoby posiadające ważną kartę stałego pobytu w Wielkiej Brytanii

Osoby posiadające ważną kartę stałego pobytu w Wielkiej Brytanii, będą mieć jeden z podanych niżej dokumentów:

zaświadczenie w niebieskiej karcie pobytu (różowej dla osób narodowości szwajcarskiej)

zaświadczenie w paszporcie

biometryczną kartę pobytu potwierdzającą prawo stałego pobytu (wyłącznie w przypadku osób niebędących obywatelami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii)

Dokument nie jest kartą stałego pobytu, jeśli widnieje na nim napis „registration certificate” (świadectwo rejestracji)

Na karcie stałego pobytu osób pochodzących z Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii widnieje napis „Document Certifying Permanent Residence” (Dokument potwierdzający prawo stałego pobytu)

Na biometrycznej karcie pobytu osób niebędących obywatelami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii widnieje napis „Permanent Residence Status” (Status stałego pobytu).

W skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego wchodzą kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia.

Wymagane czynności

Aby pozostać w Wielkiej Brytanii po 30 czerwca 2021 r., konieczne będzie:

złożenie wniosku w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli Unii Europejskiej – bez potrzeby udowadniania ciągłego zamieszkania przez okres 5 lat lub

złożenie wniosku o obywatelstwo przed 30 czerwca 2021 r. (lub 31 grudnia 2020 r., jeżeli Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej bez umowy)

Osoby posiadające prawo stałego pobytu lub tzw. indefinite leave to enter or remain (zezwolenie na pobyt na czas nieokreślony)

Indefinite leave to enter or remain (ILR) stanowi rodzaj statusu imigracyjnego.

O tzw. indefinite leave to enter or remain należy zwykle wnioskować.

Posiadające go osoby mają zwykle pieczęć w paszporcie lub pismo z brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Możliwe jest również posiadanie „winietki” (naklejki) lub biometrycznego pozwolenia na pobyt.

Osoby posiadające tzw. indefinite leave to enter or remain in the UK mogą pozostać w Wielkiej Brytanii bez konieczności składania wniosku w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli Unii Europejskiej. Jeśli jednak zdecydują się na złożenie wniosku (i spełniają wszystkie pozostałe wymogi), otrzymają „indefinite leave to remain w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli Unii Europejskiej” – zwanego również statusem osoby osiedlonej.

Oznacza to, że można spędzić do 5 lat z rzędu poza Wielką Brytanią, nie tracąc statusu osoby osiedlonej (w przeciwieństwie do obecnych 2 lat dla posiadaczy prawa do wjazdu na czas nieokreślony lub pobytu stałego na czas nieokreślony).

Obywatele Szwajcarii i ich rodzina mogą spędzić nawet do 4 lat z rzędu poza Wielką Brytanią nie tracąc statusu osoby osiedlonej.

Nie będzie potrzeby przedstawienia dowodu potwierdzającego ciągły pobyt przez okres 5 lat.

Obywatele Unii Europejskiej, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii przed jej przystąpieniem do UE 1 stycznia 1973 r.

Obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii zamieszkali w Wielkiej Brytanii przed rokiem 1973 mogli otrzymać IRL automatycznie. W innych przypadkach, aby pozostać w Wielkiej Brytanii po czerwcu 2021 r., konieczne będzie złożenie wniosku w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli UE.

Osoby nieposiadające dokumentu potwierdzającego ich status ILR, mogą:

złożyć wniosek w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli Unii Europejskiej, aby uzyskać status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej lub

złożyć wniosek w systemie Windrush, aby uzyskać potwierdzenie swojego statusu ILR

Osoby pochodzące z Malty oraz Cypru również mogą składać wnioski o obywatelstwo brytyjskie w systemie Windrush.

Składanie wniosków w obydwu systemach jest bezpłatne.

Składanie wniosku dla swojego dziecka

Można składać wniosek o status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej dla swojego dziecka, jeżeli nie ukończyło 21. roku życia oraz:

jest obywatelem Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii lub

nie jest obywatelem Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, ale jest nim osoba składająca wniosek lub jej współmałżonek/współmałżonka bądź partner/partnerka

W skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego wchodzą kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia.

Dziecko może złożyć wniosek samodzielnie.

W razie złożenia wniosku w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli Unii Europejskiej

Można będzie „połączyć” wniosek dziecka ze swoim wnioskiem, wykorzystując numer uzyskany podczas składania swojego wniosku.

Można to uczynić w dowolnym czasie po złożeniu swojego wniosku – nie trzeba czekać na decyzję.

We wniosku można podać własny adres email, jeżeli dziecko nie posiada swojego.

Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, dziecko uzyska taki sam status jak rodzic.

W ten sam sposób należy postąpić z każdym wnioskiem składanym dla każdego dziecka.

Wymagane dowody

Podczas składania wniosku konieczne będzie przedstawienie dowodu potwierdzającego pokrewieństwo z dzieckiem.

Nie będzie potrzeby przedstawiania dowodu zamieszkania dziecka na terenie Wielkiej Brytanii. Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych może jednak wystąpić o dowód potwierdzający zamieszkanie przed wydaniem decyzji w kwestii złożonego wniosku

W razie niezłożenia wniosku w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli Unii Europejskiej

W przypadku osób uprawnionych do złożenia wniosków w ramach systemu, zasadne może okazać się złożenie własnego wniosku przed wnioskiem dziecka.

W innym razie, aby ubiegać się o status osoby osiedlonej, konieczne będzie przedstawienie dowodu na nieprzerwane pięcioletnie zamieszkanie dziecka na terenie Wielkiej Brytanii albo dziecko będzie musiało złożyć wniosek samodzielnie.

Jeżeli dziecko nie mieszkało nieprzerwanie przez okres 5 lat na terenie Wielkiej Brytanii, może ubiegać się o status tymczasowy.

Jeżeli rodzic nie kwalifikuje się do złożenia wniosku, ponieważ nie zamieszkuje w Wielkiej Brytanii, ale dziecko jest do tego uprawnione, ponieważ w niej mieszka, wniosek można w dalszym ciągu złożyć w jego imieniu. Podczas składania wniosku konieczne będzie przedstawienie dowodu potwierdzającego zamieszkanie w Wielkiej Brytanii.

Osoby będące obywatelami Irlandii

Obywatele Irlandii nie muszą składać wniosków o status osoby osiedlonej ani tymczasowy status osoby osiedlonej.

Dzieci obywateli Irlandii nie posiadające obywatelstwa brytyjskiego będą natomiast uprawnione do:

takiego samego statusu jaki mogą uzyskać ich rodzice, w zależności od długości zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii lub

statusu osoby osiedlonej lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej w oparciu o własne miejsce zamieszkania

Osoby, które kończą lub rozpoczynają pracę w innym kraju Unii Europejskiej

W określonych sytuacjach, osoby składające wniosek oraz ich rodziny mogą otrzymać status osoby osiedlonej po okresie zamieszkania krótszym niż 5 lat.

Osoby, które muszą zrezygnować z pracy

Osoby będące obywatelami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii mogą uzyskać status osoby osiedlonej, jeśli muszą zrezygnować z pracy lub samozatrudnienia z powodu wypadku lub choroby. Ten stan nazywany jest również stałą niezdolnością do pracy (ang. permanent incapacity).

W skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego wchodzą kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia.

Osoby te będą mogły uzyskać status osoby osiedlonej, jeżeli:

tuż przed zdarzeniem mieszkały nieprzerwanie w Wielkiej Brytanii przez okres 2 lat

stała niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w pracy lub chorobą zawodową, która upoważnia do uzyskania świadczeń emerytalnych przyznawanych przez instytucję brytyjską.

Status osoby osiedlonej mogą również uzyskać osoby pozostające w związku małżeńskim lub partnerskim z obywatelem Wielkiej Brytanii.

Osobom będącym członkami rodzin obywateli Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii w czasie, kiedy przestały one pracować, również może przysługiwać status osoby osiedlonej.

Osoby, które osiągnęły ustawowy wiek emerytalny

Status osoby osiedlonej mogą uzyskać obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, którzy przestali pracować po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego oraz:

były nieprzerwanie zatrudnione lub samozatrudnione przez okres jednego roku przed przejściem na emeryturę, mieszkając nieprzerwanie na terenie Wielkiej Brytanii przez okres 3 lat lub

ich współmałżonkowie lub partnerzy życiowi posiadają obywatelstwo brytyjskie

Osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę

Obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii mogą uzyskać status osoby osiedlonej, jeżeli przeszły na wcześniejszą emeryturę oraz:

pracowali nieprzerwanie (ale nie w formie samozatrudnienia) przez okres jednego roku przed emeryturą, mieszkając nieprzerwanie w Wielkiej Brytanii przez okres 3 lat lub

ich współmałżonkowie lub partnerzy życiowi posiadają obywatelstwo brytyjskie

Osoby, które podjęły zatrudnienie lub samozatrudnienie w innym kraju Unii Europejskiej

Obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii mogą uzyskać status osoby osiedlonej, jeśli podjęły zatrudnienie lub samozatrudnienie w innym kraju Unii Europejskiej oraz:

wcześniej mieszkały i były zatrudnione lub samozatrudnione w Wielkiej Brytanii nieprzerwanie przez okres 3 lat oraz

zwykle wracały do domu w Wielkiej Brytanii raz w tygodniu

Osobom będącym członkami rodzin obywateli Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii w czasie podjęcia przez nich zatrudnienia lub samozatrudnienia w innym kraju UE również może przysługiwać status osoby osiedlonej.

Po złożeniu wniosku

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, zostanie wysłany drogą e-mailową list potwierdzający tymczasowy status osoby osiedlonej lub status osoby osiedlonej.

Sprawdzanie lub potwierdzenie statusu

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wyśle drogą e-mailową odsyłacz do usługi internetowej, za pomocą którego można sprawdzić lub potwierdzić status.

W liście potwierdzającym status, wysłanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, znajdował będzie się odsyłacz do usługi internetowej. Można skorzystać z tej usługi w celu sprawdzenia i potwierdzenia nadanego statusu.

Nie można potwierdzić nadanego statusu wyłącznie za pomocą listu.

Dokumenty papierowe nie będą wysłane, chyba że spełnione będą obydwa z poniższych warunków:

osoba ubiegająca się jest spoza EU, EOG lub Szwajcarii

i nie posiada biometrycznej karty pobytu

Więcej informacji na temat sprawdzania i potwierdzania statusu znajduje się.

Można w dalszym ciągu potwierdzić należne prawa w Wielkiej Brytanii do dnia 31 grudnia 2020 roku przy użyciu paszportu lub dowodu osobistego (w przypadku obywateli EU, EOG lub Szwajcarii), lub za pomocą biometrycznego dokumentu pobytu.

Uaktualnianie swoich danych osobowych

Dane osobowe powinny być regularnie uaktualniane, na przykład w razie otrzymania nowego paszportu.

Składanie wniosku o nadanie obywatelstwa

Można będzie składać wnioski o nadanie obywatelstwa zazwyczaj w ciągu 12 miesięcy od otrzymania statusu osoby osiedlonej.

W razie uiszczenia opłaty za wniosek

Osoby, które dokonały opłaty składając wniosek w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli Unii Europejskiej, otrzymają jej zwrot.

Stwierdzenie błędu we wniosku przez brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Przed podjęciem decyzji w sprawie złożonego wniosku, Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych skontaktuje się z wnioskującym umożliwiając mu korektę błędu.

Poinformuje również o konieczności dostarczenie dodatkowych dowodów.

W razie negatywnego rozpatrzenia wniosku

Można będzie wystąpić o rewizję administracyjną wydanej decyzji.

Obecnie nie przysługuje odwołanie się od decyzji.

Wniosek można będzie złożyć ponownie w dowolnym czasie do 30 czerwca 2021 r. lub 31 grudnia 2020 r., jeżeli Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej bez umowy)

W przypadku wcześniej złożonego wniosku dotyczącego statusu imigracyjnego

W większości przypadków wcześniej złożone wnioski dotyczące statusu imigracyjnego nie będą rozpatrywane po złożeniu wniosku w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli Unii Europejskiej. Opłaty za wcześniejsze wnioski zostaną zwrócone.

Należy skontaktować się z Wydziałem ds. imigracji i wiz brytyjskich w celu sprawdzenia, jak wpłynie to na wcześniej złożony wniosek imigracyjny.


 

HAPPY TRZECI NON BREXIT DAY

Posted by [email protected] on November 1, 2019 at 10:15 AM Comments comments (56)

Szanowni Państwo, Drodzy Bradfordczycy!

data Brexit po raz trzeci została przesunięta przez brytyjski rząd. Tym razem zaplanowano wyjście UK z UE na 31 stycznia. 

Na dzień dziesiejszy Bradford Council zachęca wszystkie osoby uprawnione do aplikowania o nowy status imigracyjny poprzez EU Settlement Scheme. 

Ale przecież nie ma Brexitu...po co aplikować? 

Otóż po to, bo dla nas EU obywateli jest to proces bezpłatny. Dla kontrastu osoby spoza EU27 EFTA i Szwajcarii muszą za ILR (Indefinite Leave to Remain) zapłcić min 500 GBP plus VAT. Dodatkowo, niektórzy nasi klienci czekają na decyzję od kwietnia (ponad 6 miesięcy). A więc przy scenariuszu, że będą Państwo czekać do ostatniego dnia czyli w przypadku no deal 31.12.2020 a w przypadku deal 30.06.2021 może się zdarzyć tak, że od momentu zaaplikowania do momentu wydania decyzji będą Państwo na terenie UK przebywać nielegalnie i na okres oczekiwania na decyzję mogą Państwo stracić uprawnienia do benefitów, bezpłatnej edukacji dzieci, bezpłatnej edukacji swojej, nhs, a co najważniejsze, do legalnej pracy. Dodatkowo, jeśli weźmiemy taki scenariusz pod uwagę, że zaaplikowali Państwo w ostatni dzień, czekacie 4 miesiące na decyzję, w tym czasie tracicie prawo do pracy, edukacji, korzystania z służby zdrowia i macie dzieci...to sytuacja komplikje się jeszcze bardziej...Dlaczego ? Bo możecie Państwo zrobić aplikację dla dzieci do 18 roku życia tylko na podstawie swojego statusu, a więc dopiero wtedy, kiedy Wy, Drodzy Państwo, otzymacie decyzję. Wtedy cały proces dla dziecka zaczyna się od nowa..bo dziecka decyzja jest wydawana na podstawie Państwa decyzji i to także trwa. 


Więc jako Immigration Advisers znający realia działań Home Office w związku z wydawaniem decyzji, may  obowiązek zwrócić Państwa uwagę na następujący fakt: w praktyce nie mają Państwo czasu na aplikowanie o status imigracyjny, gdyż wydawanie decyzji trwa. Państwa obowiązkiem jest aplikowanie o status odpowiednio wcześnie, aby na dzień 31.12.2020 cała Państwa rodzina była zabezpieczona i każdy członek rodziny miał już osobną decyzję określającą przyznany status. 


W razie pytań jesteśmy do dyspozycji. Prosimy o maila na adres [email protected] 


Rss_feed